Legacy

Saddle Bronc Riding

2013 Cort Scheer, Elsmere, Nebraska
2012 Wade Sundell, Boxholm, Iowa
2011 Chad Ferley, Oelrichs, South Dakota
2010 Wade Sundell, Boxholm, Iowa
2009 Taos Muncy, Corona, New Mexico
2008 Cody Wright, Milford, Utah
2007 Cody DeMoss, Heflin, Louisiana
2006 Cody Wright, Milford, Utah
2005 Rod Hay, Wildwood, Alberta
2004 Dan Mortensen, Billings, Montana
2003 Rod Warren, Valleyview, Alberta
2002 Rod Hay, Wildwood, Alberta
2001 Ross Kreutzer, Maple Creek, Saskatchewan
2000 Dan Mortensen, Billings, Montana
1999 Rod Hay, Mayerthorpe, Alberta
1998 Denny Hay, Mayerthorpe, Alberta
1997 Steve Dollarhide, Wikieup, Arizona
1996 Billy Etbauer, Ree Heights, South Dakota
1995 Glen O’Neill, Kempsey, NSW, Australia
1994 Rod Hay, Mayerthorpe, Alberta
1993 Kent Cooper, Albion, Idaho
1992 Rod Warren, Valleyview, Alberta
1991 Dwayne Pillman, Wainwright, Alberta
1990 Duane Daines, Innisfail, Alberta
1989 Dan Etbauer, Goodwell, Oklahoma
1988 Clint Johnson, Spearfish, South Dakota
1987 Clint Johnson, Spearfish, South Dakota
1986 Tom Reeves, Eagle Butte, South Dakota
1985 Clint Johnson, Spearfish, South Dakota
1984 Brad Gjermundson, Marshall, North Dakota
1983 Brad Gjermundson, Marshall, North Dakota
1982 Bobby Brown Mustang, Oklahoma
1981 Butch Knowles, Hermiston, Oregon
Gary Bruhn, (Northwest)
1980 Gerald Bruhn, Puyallup,Washington
1979 Andy Copeland, Fort St. John, British Columbia
1978 Wilf Hyland, Salmon Arm, British Columbia
1977 Joe Marvel, Battle Mountain, Nevada
David Bothum, Canby, Oregon
1976 Joe Marvel, Battle Mountain, Nevada
1975 Bobby Berger, Norman, Oklahoma
1974 Melvin Coleman, Pierceland, Saskatchewan
1973 Jim Smith, Cody,Wyoming
1972 Darryl Kong, Kaycee, Wyoming
1971 Tom Tate, Sheridan, Wyoming
1970 Jerry Sinclair, Paradise Hill, Saskatchewan
1969 Jim Smith, Cody, Wyoming
1968 Kenny McLean, Okanagan Falls, British Columbia
1967 Chuck Swanson, Bear Creek, Montana
1966 Bob Gottfriedson, Kamloops, British Columbia
1965 Marty Wood, Bowness, Alberta
1964 Marty Wood, Bowness, Alberta
1963 Ronnie Raymond, Pineville, Oregon
1962 Leo Brown, Czar, Alberta
Duane Bruce, Calgary, Alberta
1961 Marty Wood, Bowness, Alberta
1960 Jim Tescher, Sentinel Butte, North Dakota
1959 Winston Bruce, Calgary, Alberta
1958 Deb Copenhaver, Post Falls, Idaho
1957 Marty Wood, Bowness, Alberta
1956 Bobby Robinson, Calgary, Alberta
1955 Deb Copenhaver, Post Falls, Idaho
1954 Marty Wood, Bowness, Alberta
1953 Deb Copenhaver, Post Falls, Idaho
1952 Frank Duce, Cardston, Alberta
1951 Bud Linderman, Red Lodge, Montana
1950 Casey Tibbs, Fort Pierre, South Dakota
1949 Casey Tibbs, Fort Pierre, South Dakota
1948 Bill Linderman, Red Lodge, Montana
1947 Jim Like, Kim, Colorado
1946 Jerry Ambler, Glenwood, Washington
1945 Bill Linderman, Red Lodge, Montana
1944 Bill Linderman, Red Lodge, Montana
1943 Turk Greenough, Red Lodge, Montana
1942 Doff Aber, Newhall, California
1941 Jerry Ambler, Minburn, Alberta
1940 Nick Knight, Cody, Wyoming
1939 Guy Cash, White Bird, Idaho
1938 Earl Thode, Casa Grande, New Mexico
1937 John Jordan, Carlsbad, New Mexico
1936 Earl Thode, Casa Grande, New Mexico
1935 Turk Greenough, Red Lodge, Montana
1934 Stub Bartlemay, Arlington, Oregon
1933 Pete Knight, Crossfield, Alberta
1932 Pete Knight, Crossfield, Alberta
1931 Gene Ross, Salmonville, Arizona
1930 Chuck Wilson, Fort Worth, Texas
1929 Earl Thode, Belvedere, South Dakota
1928 Slim Watrin, High River, Alberta
1927 Pete Knight, Crossfield, Alberta
1926 Mike Stuart, Tulare, California
1925 Breezy Cox, Post Falls, Idaho
1924 Pete La Grandeur, Pincher Creek, Alberta
1923 Pete Vandermeer, Midnapore, Alberta
1919 Yakima Canutt, Colfax, Washington
1912 Tom Three Persons, Macleod, Alberta

Bareback Riding

2013 Caleb Bennett, Morgan, Utah
2012 Kaycee Feild, Elk Ridge, Utah
2011 Clint Cannon, Waller, Texas
2010 Will Lowe, Canyon, Texas
2009 Will Lowe, Canyon, Texas
2008 Will Lowe, Canyon, Texas
2007 Davey Shields Jr., Bashaw, Alberta
2006 Davey Shields Jr., Bashaw, Alberta
2005 Davey Shields Jr., Bashaw, Alberta
2004 Cody DeMers, Boulder, Montana
2003 Jason Delguercio, Strathmore, Alberta
2002 Cody Jessee, John Day, Oregon
2001 Chuck Logue, New Braunfels, Texas
2000 James Boudreaux, Cuero, Texas
1999 Chris Harris, Arlington, Texas
1998 Roger Lacasse, Edmonton, Alberta
1997 Shawn Vant, Millet, Alberta
1996 Davey Shields Jr., Hanna, Alberta
1995 Darrell Cholach, Okotoks, Alberta
1994 Brian Hawk, Azle, Texas
1993 Marvin Garrett, Belle Fouche, South Dakota
1992 Bob Logue, Cumby, Texas
1991 Billy Laye, Bragg Creek, Alberta
1990 Deb Greenough, Fromberg, Montana
1989 Robin Burwash, Calgary, Alberta
1988 Wayne Herman, Dickinson, North Dakota
1987 Chuck Logue, Decatur, Texas
1986 Steve Dunham, Turner Valley, Alberta
Robin Burwash, Calgary, Alberta
1985 Larry Peabody, Three Forks, Montana
1984 Steve Dunham, Turner Valley, Alberta
1983 Jim Dunn, Balzac, Alberta
1982 J. C. Trujillo, Steamboat Springs, Colorado
1981 Jim Dunn, Balzac, Alberta
Pat Price, (Northwest)
1980 Kevin Jeffries, Provo, South Dakota
1979 Rod Sinclair, Pincher Creek, Alberta
1978 Chick Elms, Stephenville, Texas
1977 Mickey Young, Wellington, Utah
1976 Royce Smith, Challis, Idaho
1975 Jim Dix, West Australia
1974 Larry Mahan, Dallas, Texas
1973 Ace Berry, Modesto, California
1972 Joe Alexander, Cora, Wyoming
1971 Clyde Vamvoras, Devol, Oklahoma
1970 Paul Mayo, Fort Worth, Texas
1969 Larry Mahan, Salem, Oregon
1968 Clyde Vamvoras, Burk Burnett, Texas
1967 Jim Mihalek, Broomfield, Colorado
1966 Harry Tompkins, Dublin, Texas
1965 Jim Clifford, Ribstone, Alberta
1964 Doug Flanigan, Ponoka, Alberta
1963 Cody Morris,
Buddy Peake, Tucson, Arizona
1962 Jim Roeser, Caldwell, Idaho
1961 George Myren,
Guy Weeks, Viking, Alberta
1960 Jack Buschbaum, Casseville, Wisconsin
1959 Del Haverty, Casa Grande, Arizona
1958 John Hawkins, Abilene, Texas
1957 Don Wilson, Buffalo,Wyoming
1956 Alvin Owen, Patricia, Alberta
1955 Gene Gunderson, Calgary, Alberta
1954 Buck Rutherford, Boise, Idaho
1953 Del Haverty, Benson, Arizona
1952 Jim Shoulders, Tulsa, Oklahoma
1951 Bill Linderman, Red Lodge, Montana
1950 Casey Tibbs, Fort Pierre, South Dakota
1949 Gene Rambo, Shambdon, California
1948 Ken Brower, Manyberries, Alberta
1947 Jim Schumaker, Phoenix, Arizona
1946 Jim Schumaker, Phoenix, Arizona
1945 Gerald Roberts, Strong City, Kansas
1944 Mitch Owens, Fresno, California
1943 Urban Doan, Halkirk, Alberta
1942 Jack Wade, Halkirk, Alberta
1941 Urban Doan, Halkirk, Alberta
1940 Paul Carney, Galeton, Alberta
1939 Chet McCarty, Cheyenne, Wyoming
1938 Urban Doan, Halkirk, Alberta
1937 Muff Doan, Halkirk, Alberta
1936 Herman Linder, Cardston, Alberta
1935 Don Thomson, Black Diamond, Alberta
1934 Herman Linder, Cardston, Alberta
1933 Nate Waldum, Strathmore, Alberta
1932 Smoky Snyder, Kimberley, British Columbia
1931 Canada Kid, Kinuso, Alberta
1930 Canada Kid, Kinuso, Alberta
1929 Herman Linder, Raymond, Alberta
1928 Norman Edge, Cochrane, Alberta
1927 Jack Hill, Calgary, Alberta
1926 Harry Knight, Banff, Alberta
1925 Norman Edge, Cochrane, Alberta
1924 Don McDonald, High River, Alberta
1923 Kenneth Cooper, Fort Pierre, South Dakota
1919 Jesse Stahl, Salinas, California
1912 Jim Massey, Snyder, Texas

Bull Riding

2013 J.B. Mauney, Mooresville, North Carolina
2012 Chad Besplug, Claresholm, Alberta
2011 Shane Proctor, Mooresville, North Carolina
2010 Douglas Duncan, Alvin, Texas
2009 J.B. Mauney, Mooresville, North Carolina
2008 Mike Lee, Decatur, Texas
2007 Brian Canter, Randleman, North Carolina
2006 Ross Coleman, Molalla, Oregon
2005 Chris Hansen, Barrhead, Alberta
2004 Robert Bowers, Brooks, Alberta
2003 Justin Volz, Charlie Lake, British Columbia
2002 Justin Volz, Charlie Lake, British Columbia
2001 Scott Schiffner, Stettler, Alberta
2000 Marty Broderson, Vauxhall, Alberta
1999 Jason McDonald, Separ, New Mexico
1998 Ty Murray, Stephenville, Texas
1997 J.W. Hart, Marietta, Oklahoma
1996 Scott Breding, Edgar, Montana
1995 Scott Breding, Edgar, Montana
1994 Adriano Moraes, Cachoeira Paulista SP, Brazil
1993 Jim Sharp, Kermit, Texas
1992 Ted Nuce, Manteca, California
1991 Troy Dunn, Australia
1990 Wacey Cathey, Big Spring, Texas
1989 Kevin West, Cadogan, Alberta
1988 Clint Branger, Roscoe, Montana
1987 Jim Sharp, Kermit, Texas
1986 Greg Schlosser, Okotoks, Alberta
1985 Charlie Sampson, Los Angeles, California
1984 Dale Johansen, Strathmore, Alberta
1983 Wacey Cathey, Big Spring, Texas
1982 Dale Johansen, Strathmore, Alberta
1981 Lee Newman, Weatherford, Texas
Lavar Winebarger, (Northwest)
1980 Colin Murnion, Jordan, Montana
1979 Greg Pennington, Bismarck, North Dakota
1978 Joe Dodds, Ponoka, Alberta
1977 Sandy Kirby, Greenville, Texas
1976 Brian Claypool, Saskatoon, Saskatchewan
1975 Leander Frey, Sulfur, Louisiana
1974 Brian Claypool, Saskatoon, Saskatchewan
1973 Leo Brown, Czar, Alberta
1972 Phil Lyne, George West, Texas
1971 Bill Nelson, San Francisco, California
1970 Jack Ward, Odessa, Texas
1969 Gary Leffew, Santa Maria, California
1968 Tony Haberer, Mule Shoe, Texas
1967 Larry Condon, Omak,Washington
1966 Gid Garstad, Coronation, Alberta
1965 Gid Garstad, Coronation, Alberta
1964 Joe Green, Sulphur, Oklahoma
1963 Mac Griffith, Pendleton, Oregon
1962 Billy Hand, West Palm Beach, Florida
1961 Bob Shepherd, Lovett, Texas
1960 Ed Letourneau, Davis, California
1959 Jim Shoulders, Henryetta, Oklahoma
1958 Gid Garstad, Veteran, Alberta
1957 Bruce Coker, Sutherland, Nebraska
1956 Dick Nash, Kindersley, Saskatchewan
1955 Buck Boyce, Fort Worth, Texas
1954 Gordon Earl, Newgate, British Columbia
1953 Gordon Earl, Newgate, British Columbia
1952 Jim Shoulders, Tulsa, Oklahoma
1951 Jim Shoulders, Tulsa, Oklahoma
1950 Jim Shoulders, Tulsa, Oklahoma
1949 Buck Rutherford, Nowata, Oklahoma
1948 Jim Shoulders, Tulsa, Oklahoma
1947 R. Thomson, Black Diamond, Alberta
1946 Johnny Tubbs, Valley, Washington
1945 Jimmy Schumaker, Phoenix, Arizona
1944 Muff Doan, Halkirk, Alberta
1943 Jerry Ambler, Klamath Falls, Oregon
1942 Jerry Ambler, Klamath Falls, Oregon
1941 Jerry Ambler, Minburn, Alberta
1940 Jack Wade, Halkirk, Alberta
1939 Urban Doan, Halkirk, Alberta
1938 Herman Linder, Cardston, Alberta
1937 Don Thomson, Black Diamond, Alberta
1936 Herman Linder, Cardston, Alberta
1935 Herman Linder, Cardston, Alberta
1934 Herman Linder, Cardston, Alberta
1933 Frank Sharp, Black Diamond, Alberta
1932 Smoky Snyder, Kimberley, British Columbia
1931 Smoky Snyder, Kimberley, British Columbia
1930 Eddie Woods, Emmett, Idaho
1929 Frank Sharp, High River, Alberta
1928 Canada Kidd, DeWinton, Alberta
1927 Norman Edge, Cochrane, Alberta
1926 Tom McCoy, Irricana, Alberta
1925 Norman Edge, Cochrane, Alberta
1924 V. McDonald, Olds, Alberta
1923 Casey Patterson, Gadsby, Alberta

Tie Down Roping

2013 Bradley Bynum, Sterling City, Texas
2012 Cory Solomon, Prairie View, Texas
2011 Tuf Cooper, Decatur, Texas
2010 Matt Shiozawa, Chubbuck, Idaho
2009 Ryan Jarrett, Summerville, Georgia
2008 Jeff Chapman, Athens, Texas
2007 Fred Whitfield, Hockley, Texas
2006 Jerome Schneeberger, Ponca City, Oklahoma
2005 Alwin Bouchard, Scandia, Alberta
2004 Mike Johnson, Henrtetta, Oklahoma
2003 Rickey Canton, Cleveland, Texas
2002 Marty Becker, Manyberries, Alberta
2001 Fred Whitfield, Cypress, Texas
2000 Blair Burk, Durant, Oklahoma
1999 Cliff Williamson, Madden, Alberta
1998 Cody Ohl, Orchard, Texas
1997 Jeff Chapman, Athens, Texas
1996 Roy Cooper, Childress, Texas
1995 Shawn McMullan, Iraan, Texas
1994 Joe Beaver, Huntsville, Texas
1993 Fred Whitfield, Cypress, Texas
1992 Kyle Kosoff, Ogden, Utah
1991 Mark Simon, Florence, Arizona
1990 Tod Slone, Canyon Lake, Texas
1989 Tod Slone, Canyon Lake, Texas
1988 Dave P. Smith, College Place, Washington
1987 Joe Lucas, Sundre, Alberta
1986 Larry Robinson, Innisfail, Alberta
1985 Sylvester Mayfield, Clovis, New Mexico
1984 Greg Cassidy, Donalda, Alberta
1983 Chris Lybbert, Argyle, Texas
1982 Roy Cooper, Durant, Oklahoma
1981 Roy Cooper, Durant, Oklahoma
Sparky Trotter (Northwest)
1980 Danny Cross, Powell, Wyoming
1979 Scott Clements, Imperial, Nebraska
1978 Roy Cooper, Durant, Oklahoma
1977 Jack Hannum, Ogden, Utah
1976 Dean Oliver, Boise, Idaho
1975 Barry Burk, Duncan, Oklahoma
1974 Gary Ledford, Comanche, Oklahoma
1973 Tom Ferguson, San Martin, California
1972 Ronnye Sewalt, Chico, Texas
1971 Tooter Waites, Stephenville, Texas
1970 Warren Wuthier, Banner, Wyoming
1969 Dean Oliver, Boise, Idaho
1968 Lorne Wells, Midnapore, Alberta
1967 Lee Cockrell, Panhandle, Texas
1966 Richard Stowers, Medill, California
1965 Lee Farris, Sebastipool, California
1964 Dean Oliver, Boise, Idaho
1963 Dale Smith, Chandler, Arizona
1962 Mel Potter, Tucson, Arizona
1961 Vernon Kerns, Hearne, Texas
1960 Dale Smith, Chandler, Arizona
1959 Dale Smith, Phoenix, Arizona
1958 Dean Oliver, Fort Worth, Texas
1957 Sonny Hendrick, Clovington, New Mexico
1956 Byron Wolford, Tyler, Texas
1955 Byron Wolford, Tyler, Texas
1954 Cliff Vandergrift, Turner Valley, Alberta
1953 F.C. Stover, Tularosa, New Mexico
1952 F.C. Stover, Tularosa, New Mexico
1951 Jim Stavely, Powhusko, Oklahoma
1950 Rudy Doucette, Phoenix, Arizona
1949 Jim Cooper, Monument, New Mexico
1948 F.C. Stover, Tularosa, New Mexico
1947 George Leask, Madden, Alberta
1946 Albert Galarneau, Sunnybrook, Alberta
1945 Floyd Peters, Havre, Montana
1944 Amye Gamblin, Wilson, Oklahoma
1943 Floyd Peters, Browning, Montana
1942 Pat Burton, Claresholm, Alberta
1941 Sandy Connell, Stavely, Alberta
1940 Toots Burton, Claresholm, Alberta
1939 Ike Rude, Mangum, Oklahoma
1938 Charlie Ivins, Cardson, Alberta
1937 Albert Galarneau, Finnegan, Alberta
1936 Floyd Peters, Cardston, Alberta
1935 Pat Burton, Claresholm, Alberta
1934 Lloyd Saunders, Sonoro, California
1933 Pat Burton, Claresholm, Alberta
1932 John Bowman, Trent, Texas
1931 Jake McClure, Lovington, New Mexico
1930 Richard Merchant, Kirkland, Arizona
1929 Everett Bowman, Safford, Arizona
1928 Roy Adams, Nogales, Arizona
1927 Richard Merchant, West Texas
1926 Breezy Cox, Salmonville, Arizona
1925 Mike Stuart, Prineville, Oregen
1924 Ray Knight, Raymond, Alberta
1923 Eddie Bowlen, Pirmez Creek, Alberta

Steer Wrestling

2013 Wade Sumpter, Fowler, Colorado
2012 Trevor Knowles, Mt. Vernon, Oregon
2011 Straws Milan, Cochrane, Alberta
2010 Lee Graves, Calgary, Alberta
2009 Trevor Knowles, Mt. Vernon, Oregon
2008 Wade Sumpter, Fowler, Colorado
2007 Shawn Greenfield, Lakeview, Oregon
2006 Curtis Cassidy, Donalda, Alberta
2005 Beau Franzen, Sidney, Montana
2004 Bryan Fields, Conroe, Texas
2003 Jeff Corbello, Iowa, Louisiana
2002 Bill Pace, Stephenville, Texas
2001 Greg Cassidy, Donalda, Alberta
2000 Daryl Fisher, Pincher Creek, Alberta
1999 Mickey Gee, Wichita Falls, Texas
1998 Jesse Peterson, Dillon, Montana
1997 David Roy, Carseland, Alberta
1996 Todd Boggust, Paynton, Saskatchewan
1995 Vince Walker, Brentwood, California
1994 Steve Duhon, Opelousas, Louisiana
1993 David Roy, Carseland, Alberta
1992 Joe Butterfield, Ponoka, Alberta
1991 Blaine Pederson, Amisk, Alberta
1990 Greg Cassidy, Donalda, Alberta
1989 Rod Lyman, Great Falls, Montana
1988 Blaine Pederson, Amisk, Alberta
1987 Rod Lyman, Great Falls, Montana
1986 Lee Laskosky, Viking, Alberta
1985 Mark Laye, Consort, Alberta
1984 Tom Switzer, San Luis Obispo, California
1983 Ole Smith, Del Rio, Texas
1982 Ken Guenthner, Monitor, Alberta
1981 Harley Hook, Kamloops, British Columbia
Sid Britt, (Northwest)
1980 Bill Hammond, Valentine, Nebraska
1979 Dave Hofer, Raymond, Alberta
1978 Fred Hirschy, Jackson, Montana
1977 Fred Larsen, Casper, Wyoming
1976 Larry Dawson, Gruver, Texas
1975 Tom Ferguson, Miami, Oklahoma
1974 Tom Ferguson, Miami, Oklahoma
1973 Harley May, Oakdale, California
1972 Bob Marshall, San Martin, California
1971 Billy Hale, Checotah, Oklahoma
1970 Ed Galemba, Stratford, Connecticut
1969 Dave Penner, Scandia, Alberta
1968 Mack Schricker, Sutherlin, Oregon
1967 Roy Duvall, Boynton, Oklahoma

Barrel Racing

2013 Jean Winters, Texline, Texas
2012 Sue Smith, Blackfoot, Idaho
2011 Sydni Blanchard, Albuquerque, New Mexico
2010 Savanah Reeves, Cross Plains, Texas
2009 Tammy Key-Fischer, Ledbetter, Texas
2008 Lindsay Sears, Nanton, Alberta
2007 Tana Poppino, Big Cabin, Oklahoma
2006 Joleen Seitz, Savona, British Columbia
2005 Molly Powell, Stephenville, Texas
2004 Debbie Renger, Okotoks, Alberta
2003 Charmayne James, Athens, Texas
2002 Jill Besplug, Claresholm, Alberta
2001 Jill Besplug, Claresholm, Alberta
2000 Sherry Cervi, Marana, New Mexico
1999 Rachael Myllymaki, Arlee, Montana
1998 Cheyenne Wimberly, Stephenville, Texas
1997 Kristie Peterson, Elbert, Colorado
1996 Sharon Smith, Dibble, Oklahoma
1995 Vana Beissinger, Lake Worth, Florida
1994 Sharon Kobold, Big Horn, Wyoming
1993 Sharon Kobold, Big Horn, Wyoming
1992 Charmayne James Rodman, Galt, California
1991 Vana Beissinger, Lake Worth, Florida
1990 Marlene Eddleman, Ramah, Colorado
1989 Marlene Eddleman, Ordway, Colorado
1988 Joyce Jackson, Fairfield, California
1987 Marlene Eddleman, Ordway, Colorado
1986 Ruth McDougall, Nanton, Alberta
1985 Marlene Eddleman, Ordway, Colorado
1984 Marlene Eddleman, Ordway, Colorado
1983 Sheila Haggart, Winfield, British Columbia
1982 Jerri Phillips, Carseland, Alberta
1981 Kim Gress, (Badlands)
1980 Polly Hansen, Beaver Creek, Oregon
1979 Sue Goliher, Belle Fouche, South Dakota

Steer Riding

2013 Stetson Wright
2012 Briggs Madson
2011 Logan Goldsmith
2010 Dayton Johnston
2009 Ty Ellis
2008 Lonnie West
2007 Jacob Stemo
2006 Kelton Watson
2005 Tanner Byrne
2004 Tyler Pattern
2003 Thomas McNeil
2002 Robert Peters
2001 Wacey Nash
2000 Tyler Kraft
1999 Lloyd Schlosser
1998 Chad Besplug
1997 Mackenzie Loree
1996 Ryan Cox
1995 Denton Edge
1994 Jason Finkbeiner
Scott Schiffner (tie)
1993 Jace Harty
Cody McEwen (tie)
1992 Tyler Martens
1991 Tyler Martens
1990 Denny Golden
1989 Justin Keeley
1988 Kenny Schacher
1987 Jayson Keeley
1986 Jayson Keeley
1985 Travis Eklund
1984 Frank Herbert
1983 Rod Hay
1982 Shawn Harder
1981 John Alstott
1980 Eddie Fast
1979 Jerry Manuel
1978 Bruce Kostelansky
1977 Jay Shockey
1976 Ty Northcott
1975 Tyler Miller
1974 Ryan Smith
1973 Marty Lyle
1972 Glen Freeborn
1971 Buddy Currie
1970 Cam Hamilton
1969 Dale Greenwood
1968 Kelvin Fox
1967 Brian Claypool
Mason Cockx (tie)
1966 Doug Vold
1965 Greg Butterfield
Buddy Hamilton (tie)
1964 Brian Anderson
1963 John Dodds
1962 Franklin Daines
1961 Ivan Daines
1960 Ivan Daines
1959 Ivan Daines
1958 Wayne Vold
1957 Frank Cockx
1956 Keith Powell
1955 Jerry Weiss
1954 Bob Stuckey
1953 Tom Yellowsun
1952 Jim Gray
1951 Charlie Cassidy
1950 Cody Morris
1949 Tom W. Lauder
1948 Harry Dodginghorse
1947 Bob McKay
1946 Red Mulgrew
1945 Bob Duce
1944 Horace Holloway
1943 Thomas Jerry
1942 Lyle Doan
1941 George Aldoff
1940 Glen Lee
1939 Earl Mayfield
1938 Kenneth McLean
1937 Archie Preston
1936 Joe Kootenay
1935 Bob Swain
1934 Lorne Cawsey
1933 Dunc Cragg
1932 Joe Gray
1931 Jerry Ambler
1930 Paddy Cayan
1929 Joe Fox
1928 Bill Bagley
1927 Joe Fox
1926 James Boyle
1925 William Goodrich

Novice Saddle Bronc

2013 Rusty Wright
2012 Clay Elliott
2011 Wyatt Thurston
2010 Wyatt Thurston
2009 Adam Gilchrist
2008 Delano Kjos
2007 Delano Kjos
2006 Justin Berg
2005 Justin Berg
2004 Cordel Griffith
2003 Jim Berry
2002 Denver Daines
2001 Dalton Kraft
2000 Dustin Thompson
1999 Dustin Flundra
1998 Kyle Thomson
1997 Tom Bingham
1996 Ben Louis
1995 Zachary Crane
1994 Christopher Bews
1993 Christopher Bews
1992 Dean Anthony
Russell Coyne (tie)
1991 Cam Cooper
1990 Mike Stanton
1989 Mike Stanton
1988 Denny Hay
1987 Denny Hay
1986 Shawn Henry
1985 John Dale
1984 Mark Leggette
1983 Allan Mckenzie
1982 Marty Kelliher
1981 Guy Shapka
1980 Keith Stewart
1979 Tim Kelly
1978 Duane Daines
1977 Lee Coleman
1976 Lee Coleman
1975 Kirk Thomson
1974 Clint Morin
1973 Glen Griffith
Charlie Simmons (tie)
1972 Tom Robertson
1971 Bart Brower
1970 Rocky Hubley
1969 Oliver Louis
1968 Eddie Biegler
1967 John Picray
1966 Mel Hyland
1965 Ivan Daines
1964 Jack Phipps
1963 Ivan Daines
1962 Shawn Davis
1961 Wayne Vold
1960 Peter Bruisedhead
1959 Bob Gottfriedson
1958 Garth Maxwell
1957 Bob A Robinson
1956 Ray Vanderiet
1955 Jack Hooker
1954 Alfred Owen
1953 Keith Hyland
1952 Bob Chalmers
1951 Bill Johnson
1950 Len Horner
1949 Wilf Girletz
1948 Jim Turner
1947 Robert Lauder

Novice Bareback

2013 Kody Lamb
2012 Cole Jamieson
2011 Cole Goodine
2010 Cam Bruised Head
2009 Orin Larsen
2008 Justin Myers
2007 Cash Kerner
2006 Kaycee Feild
2005 Todd Shelton
2004 David Worsfold
2003 Clayton Bunney
2002 Clayton Bunney
2001 Denny Phipps
2000 Monty Koopman
1999 Dusty Lavalley
1998 Jory Henry
1997 Trevor Lavalley
1996 Jason Havens
1995 John H. Stewart
1994 Chad Vivian
1993 Darren Clarke
1992 Greg Leys
1991 Greg Leys
1990 Zane Davis
1989 Shane Kesler
1988 Shawn Vant
1987 Todd Campbell
1986 Wade Galloway
1985 Keith Ullery
1984 Shawn Orr
1983 Rod Bevans
1982 Rod Bevans
1981 Clint Corey
1980 Rod Bevans
1979 Dale Blagen
1978 Wayne Fullerton
1977 Robin Burwash

Guy Weadick Award

2013 Jim Berry
2012 Kelly Sutherland
2011 Scott Schiffner
2010 Jason Glass
2009 Jason Jeter
2008 Cliff Willamson
2007 Stran Smith
2006 Rod Hay
2005 Rick Fraser
2004 Ryan Mapston
2003 Davey Shields Jr.
2002 Jim Knight
2001 Dan Mortensen
2000 Gerald (Hoover) Hays
1999 Jim Nevada
1998 Guy Shapka
1997 Shawn Vant
1996 Monica Wilson
1995 Jim Dunn
1994 Buddy Bensmiller
1993 Richard Cosgrave
1992 Mark Roy
1991 Duane Daines
1990 Ty Murray
1989 Blaine Pederson
1988 Butch Myers
1987 Robin Burwash
1986 Tom Eirikson
1985 Orville Strandquist
1984 Chris Andersen
1983 Monty Henson
1982 Steve Dunham
1981 Bobby Delvecchio
1980 Bob Schall
1979 Lindsay Clark
1978 Jim Gladstone
1977 Wayne Vold
1976 Brian Claypool
1975 Tom Bews
1974 Dale Rose
1973 Dale Trottier
1972 Hank Abbie
1971 Ivan Daines
1970 Myrtis Dightman
1969 Gid Garstad